Yenihayat Sünnet Kliniği

Klampli (klipsli) sünnet nedir avantajları nelerdir?

Klampli (klipsli) sünnet nedir avantajları nelerdir?
  • Yeni Hayat
  • 13 Mayıs, 2022

Klampli (klipsli) sünnet nedir avantajları nelerdir?

Klamplı sünnet, giderek yaygınlaşan, dikişsiz, kanamasız, pansumansız şekilde yapılan modern bir sünnet yöntemidir. Penisinson halinde estetik olması, fistül (köprü) riski olmaması, sünnet sonrası kanama ve enfeksiyon riskinin sıfıra yakın olması en önemli avantajlarıdır.

Plastik bir kıskaç ile sünnet derisinin sıkıştırılması ve ardından penis başının korunarak kesilmesi ile gerçekleşir.

Sünnet derisi sıkıştırıldığı için kanama riski bulunmaz. Alet dikişin görevini yapacağından dikiş kullanılmaz. Sonrasında pansuman yapmaya gerek yoktur. Kesilen doku cerrahi prensiplere uygun olarak kesildiği için herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Hedef kesilen yara dudaklarının dikiş atılmadan plastik klample bir arada tutulmasıdır.

Bu şekilde iyileşme çok daha hızlı olmaktadır. Klamp (klips) 3-5 gün peniste kalır. Daha sonra ya hekim tarafından çıkarılır veya 7-10 günde kendiliğinden düşer.

Bu yöntem bir çok ülkede kullanılmaktadır. Ülkemizde de plastik klampler doktorların katkılarıyla tasarlanmış ve üretilmiş olup kullanıma sunulmuştur. Kullanım kolaylığı giderek yaygınlaşmasına neden olmuştur. Çocuğun yaşına ve penis boyuna göre çeşitli boylarda mevcuttur. 10 numaradan başlayıp 34 numaraya kadar numaralarda bulunmaktadır.

Tek kullanımlık plastik kıskaçlar 2 parçadan oluşmaktadır. İlk bölüm şeffaf tüp şeklinde, 2cm uzunluğunda, içi boş parçadan oluşur. İkinci parça ise kilit mekanizması olan halka şeklinde yuvarlak bir plastikten oluşmaktadır.